A Crafts Community For Craft Ideas & DIY Projects - Craftster.org
Help | About | Contact | Press | Advertise | Terms | Site Map
Welcome, Guest.
Please login or register.
Random Tip: Fanatic Friends of Craftster now have the ability to disable ads on Craftster! Read more here.
Total Members: 297,484
Currently Running With Scissors:
552 Guests and 28 Users
Home Craftster Community Crafting Articles Craft Tutorials My Craftster Crafting Calendar City Guides Craft Shop


Pages: [1]
Jump to page:
  Show Images Only     Send this topic  |  Print  |  Bookmark  
Topic: Pricing a product question!  (Read 622 times)
Tags for this thread: pricing  Add new tag
Share the love... Pin it Submit to reddit add to Wists
1+
 
Tapestry_03
« on: January 09, 2007 12:16:37 PM »

I just made a Record Bag and am wanting to make and sell some.
A friend of mine requested one. I'm trying to figure out how much to charge her. I know I need to take material cost and S&H (she lives in FL and I in MO) into consideration, but I don't know how much more to charge her.

Also, I'm in college and I'm thinking about posting a few flyers around campus offering to make and sell. I go to a work college which means 90% of the students there are working on campus to pay for their room/board and tuition b/c they don't come from incredibly well-off families.
So how much should I offer to sell at if anyone is interested? Should maybe I just have the first person interested make an offer and make that my regular price?

I'm a cheepskape so I hate buying anything expensive so it's hard for me to want to price anything at a higher price.
THIS ROCKS   Logged

"Tomorrow has been canceled due to lack of interest."
thirteenleafclover
« Reply #1 on: January 09, 2007 05:07:04 PM »

It really comes down to cost of product + amount of time you spent on it. I would double the price of your supplies, and then pay yourself, say, ten dollars an hour.
THIS ROCKS   Logged

bridges and houses are learning to fly secretly so we won't know why. and good for them!

http://www.thirteenleafclover.etsy.com
Daisygirl
Offline Offline

Posts: 325
Joined: 04-Jun-2006

2 kids, 2 cats, 2 birds...why didn't I get 2 men?


View Profile WWW
« Reply #2 on: January 10, 2007 04:46:28 AM »

It really comes down to cost of product + amount of time you spent on it. I would double the price of your supplies, and then pay yourself, say, ten dollars an hour.

This is exactly what I do although I pay myself $15 a hour now that I'm getting some repeat business.
THIS ROCKS   Logged

Threads you might like:
Pages: [1] Jump to page:
  Send this topic  |  Print  |  Bookmark  
 
Jump to:  



FacebookTwitterPinterest
only results with images
include swap threads
advanced search



your ad could be here!

How-To Videos
Motion 3: A Complete Overview
Motion 3: Replicators
Final Cut Studio 2: Using Color
Motion 3: Quick Tip on Using Cameras
Motion 3: Butterflies and Lens Flares
Latest Blog Articles
September 19th - Talk Like a Pirate Day!
Winner of Craft Challenge #102 - Swap & Share 3
September 17, 2014 Featured Projects

Comparison Shopping




Support Craftster
Become a
Friend of Craftster

Buy Craftster Swag
Buy Craft Supplies
Comparison Shopping

Craftster heartily thanks the following peeps...
Moderators

Follow Craftster...






Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!

Copyright ©2003-2014, Craftster.org an Internet Brands company.